Studia w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby wiodły poprzez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie,
Studium Nauczycielskie w Katowicach na Wydziale Rysunku i Malarstwa oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku. Studia magisterskie ukończył na Wydziale Wychowania i Nauczania Plastyki.
W roku 1979 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał stopień Doktora Nauk Pedagogicznych.

W szkołach średnich w Gnieźnie nauczał rysunku, estetyki i reklamy. Swoje malarstwo, głównie pejzażowe, pokazuje
na wystawch indywidualnych i zbiorowych od 1950 roku, w kraju i za granicą. W roku 1980 zainicjował powstanie Klubu Plastyka Amatora w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie i kierował nim do 1998 roku.

Od roku 2000 roku, swoje malarstwo olejne tworzy w konwencji Abstrakcji Figuratywnej. W swoim ogrodzie sztuk,
w którym znajduje się wiele rzeźb zbudował własną galerię ''Art Marcello Galeria'' , gdzie prezentuje własną twórczość.
Jego zainteresowania dotyczą również akwareli i grafiki.

Wydawnictwo Gaudentinum wydało w 2005 roku jego album 'Szkice Gnieznia i Okolic'. W technice akwarelowej znajduje wypoczynek i możliwość eksperymentowania - dążenie do subtelności i lekkości kolorów.

21 Lutego 2010 roku w Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta jego wystawa akwarel, na której został wyróżniony Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Od Autora

Malarstwo moje, które jest znaczacą częścią mego życia, pod wpływem wydarzeń stale się zmieniało i zmienia. Kiedyś
było wiernym odbiciem rzeczywistości.Dziś nabrało kształtu "abstrakcji figuratywnej" -tak je nazwałem. W moim języku malarskim duży nacisk kładę na kolor i kształt,na symbol i znaczenie znaków. Teraz maluję płasko, ale w przestrzeni. Chodzi mi o twórczość wywołującą odpowiedni nastrój odbiorców, zgodny z moją naturą. Myślę, że w swym malarstwie czuję się wolny, nieograniczony żadnymi regułami. Chcę wyrażać to co czuję, żyjąc w świecie, w sposób etyczny i humanitarny.

Marceli Derengowski